Alkoholizmas: sudėtinga ne tik geriančiojo, bet ir artimųjų kova

Alkoholizmas – klastinga priklausomybė, paveikianti ne vien geriantį žmogų, bet ir jo artimuosius. Gyvenimas su alkoholiku, tai nesibaigiantys pažadai ir konfliktai, nuotaikų kaitos, tuščios kaltų paieškos, nuolatiniai svyravimai tarp pykčio ir užuojautos.

Veltui kenčiama ir tikimasi, kad alkoholikas vieną dieną staiga pasikeis, jog „šį kartą bus kitaip“, taip nutinka tik itin išskirtiniais atvejais.

 

Kas yra alkoholizmas?

Medicinoje alkoholizmas yra laikomas lėtiniu susirgimu, kuris gali progresuoti ir susideda iš trijų etapų ciklo: nenumaldomo galvojimo apie alkoholį, svaiginimosi ir neigiamų abstinencinių reiškinių, kaskart sunkinančių vartotojo emocinę būseną.

 

Kodavimas nuo alkoholio.

Nėra stebuklingo būdo galinčio iškart, be didelių pastangų išgydyti nuo priklausomybės. Viešojoje erdvėje vis dar dažnai minimas „kodavimas nuo alkoholio“ arba hipnotinė įtaiga, tačiau medikų bendruomenė šio metodo nepripažįsta. Prieš kelis metus Lietuvoje jis buvo išbrauktas iš mokamų paslaugų sąrašo ir uždraustas, siekiant, jog priklausomybių gydymui būtų taikomi tik mokslu pagrįsti metodai. Norint įveikti priklausomybę, reikia laiko ir kantrybės. Šiai laikais yra įvairių vaistų, kuriuos gali paskirti gydytojas – silpninančių potraukį alkoholiui, mažinančių abstinencijos simptomus, gerinančių psichologinę ir fizinę būseną. Vis dėlto, tai laikina išeitis ir norint sugrįžti į normalias gyvenimo vėžes bei išvengti atkryčio, taikomi įvairūs psichologiniai ir/arba pagalbiniai medicininiai gydymo metodai.

 

Motyvacinė terapija.

Kaip žinia, prieš pradedant bet kokios priklausomybės gydymą, svarbiausia yra sergančiojo motyvacija, problemos pripažinimas ir pasiryžimas. Motyvacinė terapija trunka 14 dienų ir susideda iš įvairių psichokorekcinių, psichoedukacinių, socialinių įgūdžių mokymo ir informacinių užsiėmimų. Išmokstant pažinti savo jausmus ir kontroliuoti veiksmus, stiprėja valia, mažėja atkryčio galimybė.

 

„Minesotos“ programa.

Terapija gali būti teikiama stacionare (keturias savaites) arba ambulatoriškai (tris mėnesius), priklausomai nuo paciento būklės. Pagal programą, pacientas lanko įvairius grupinius užsiėmimus, individualiai bendradarbiauja su gydytoju, psichologu, socialiniu darbuotoju, ergoterapeutu. Gydymo metu, esant poreikiui, specialistas gali išrašyti reikiamų medikamentų, o artimieji yra kviečiami dalyvauti psichologų konsultacijose.

 

Lazerio terapija.

Tai modernus, neretam sukeliantis nuostabą, tačiau pasaulio mokslininkų jau pripažintas pagalbinis gydymo metodas. Aurikuliarinės akupunktūros (AA) terapija yra neskausminga procedūra, po kurios, teigiama, padidėja gerųjų cheminių medžiagų koncentracija centrinėje nervų sistemoje ir plazmoje, kas palengvina abstinencijos periodą, mažina dirglumą, stresą, skausmo pojūtį ir taip padeda įveikti priklausomybę.

 

Jei jūsų artimas yra įstrigęs alkoholizmo gniaužtuose, neapleiskite savęs, ieškokite pagalbos ir sau. Kad ir kaip būtų sunku, stenkitės nenusileisti ir nesuteikite paramos, kuri tik skatintų klimpimą
į liūną, tai alkoholio pirkimas, pinigų skolinimas. Alkoholikas – suaugęs žmogus, lygiai taip pat kaip kiekvienas iš mūsų atsakingas už savo gyvenimą. Nepamirškite, jog būtent priklausomas
asmuo turi žengti pirmą žingsnį ir suvokti savo problemą. Sutikus gydytis, palaikykite, supažindinkite su gydymo būdais ir padėkite ieškoti naudingos informacijos.

 

Daugiau apie pagalbą sergant priklausomybės ligomis rasite:
Priklausomybės ligų centrai Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje
Anoniminių alkoholikų grupės visoje Lietuvoje

Susiję įrašai

Patyčios – žeminančio elgesio šerdis

Patyčios – žeminančio elgesio šerdis

Patyčios – tai vienas iš skaudžiausių sunkumų, su kuriuo vaikai bei paaugliai anksčiau ar vėliau susiduria savo artimoje aplinkoje: mokykloje, šeimoje ar bendraamžių grupėse. Tai žeidžiantis...

Savanorystė Pagalbos moterims linijoje

Savanorystė Pagalbos moterims linijoje

Šiais laikais dažnai girdime žodį „savanorystė“. Neretai apie savanorystę kalba artimieji, draugai, pažįstami, savanoriauti kviečia įvairios organizacijos. Tačiau įsisukę į kasdienę rutiną...

Jeigu patiri smurtą, gali kreiptis į specializuotos pagalbos centrus, kurie teikia kompleksinę pagalbą.

Jei situacija kelia pavojų gyvybei ar sveikatai, skambink 112.