Tiems, kam yra tekę kalbėti viešai, žino, kad dažnai viešojo kalbėjimo baimė ar nerimas prasideda gerokai anksčiau prieš svarbų susitikimą ar renginį. Tikriausiai dauguma yra susidūrę su jauduliu dar vaikystėje, kai reikėdavo atsistojus prieš klasę padeklamuoti eilėraštį ar pasakyti kalbą per močiutės jubiliejų.
Atlikti tyrimai rodo, kad net 95 proc. žmonių bijo kalbėti viešai. Vieniems tai tik paprastas jaudulys, kuris yra suvaldomas ir netrukdo kalbai, tačiau kitiems vien mintis apie tai, kad į juos žiūrės ir jų klausysis didelė auditorija, kelia didžiulį nerimą. Tačiau gera žinia ta, kad yra tam tikrų būdų, patarimų, kaip jaudulį suvaldyti, kaip tapti puikiu oratoriumi ir kalbant parodyti tik savo stiprybes.
Prisiminkite atvejį, kai didžiavotės savo kalba
Kai gyvenimas pažeria kokių nors iššūkių, kai žmogus turi perlipti save, išeiti iš komforto zonos, jį dažnai aplanko nepasitikėjimas, nežinia, baimė, dvejonės, ar jam pavyks vieną ar kitą iššūkį įveikti. Tai visiškai natūrali organizmo reakcija. Prieš einant kalbėti viešai žmonėms kyla įvairiausių minčių, kad jiems gali nepasisekti. Galbūt jie pamirš, ką norėjo pasakyti, o galbūt užstrigs nebaigę sakinio.
Geriausia yra bandyti neįsileisti tokių minčių ir prisiminti bent vieną gyvenimo atvejį, kai savimi didžiavotės ir kalbėjote išties puikiai. Pabandykite sutelkti savo mintis į tą akimirką ir negalvoti apie nesėkmes.
Viešojo kalbėjimo baimė – prigimtinė baimė nepatikti
Žmones vienija prigimtinė baimė būti atstumtiems, nepatikti. Kai kalbame prieš auditoriją, suprantame, kad tą akimirką visas žmonių dėmesys yra sutelktas į mus, todėl automatiškai kyla natūrali baimė sulaukti neigiamos klausytojų reakcijos.
Labai svarbu pasitikėti savimi ir nebandyti apsimesti kuo nors kitu. Būdamas savimi žmogus gali labiau atsipalaiduoti ir taip prikaustyti auditorijos dėmesį. Juk jeigu suklysti, ar ko nors nežinai, visada gali tai garsiai pripažinti ir pasijuokti. Nieko blogo nenutiks – visi esame žmonės ir darome klaidų, kurios ateityje gali tapti puikiomis pamokomis.
Turbūt visi sutiktų, kad daug įdomiau klausyti žmogaus, kuris yra paprastas, atviras, charizmatiškas ir nuoširdus, moka pasijuokti iš savo klaidų ir žino, kad dėl menkos klaidelės pasaulis tikrai nesugrius.
Praktikuokitės, bet nekalkite kalbos atmintinai
Natūralu, kad kuo žmogus jaučiasi geriau pasirengęs ir garantuotas, tuo mažiau jaudinasi dėl savo kalbos. Mes gyvename tokiais laikais, kai technologijos gali palengvinti gyvenimą ir puikiai pasitarnauti mūsų labui. Pasiimkite telefoną ir įrašykite savo kalbą – taip galėsite įvertinti kūno kalbą, intonaciją, galbūt pakeisti tai, kas nepatinka.
Taip pat galite paprašyti artimųjų, kad jie pabūtų jūsų klausytojais, įvertintų kalbą ir patartų, ką galėtumėte patobulinti, padaryti kitaip. Dažnai žmogus iš šalies gali įvertinti objektyviau. Tik nesistenkite iškalti kalbos atmintinai. Didžiausia klaida yra ta, kai žmogus bando žodis į žodį atkartoti savo kalbą. Tada atsiranda jausmas, kad jei jis kaip nors kitaip pasakys žodį arba kokį nors žodį užmirš, visa kalba sugrius. Auditorija tai puikiai jaučia ir žino, kad tokio žmogaus yra sunku klausyti.
Nepamirškite, kad jūs tikrai ne pirmas ir ne paskutinis, bijantis kalbėti viešai. Tai yra įgūdis, kurį tobuliname kiekvieną kartą kalbėdami viešai.
Psichologinė pagalba
Jeigu jaučiate, kad vienas baimės įveikti negalite, kreipkitės profesionalios pagalbos. Profesionalai tokiose situacijose gali labai pagelbėti.
Visada galite kreiptis į mus, Pagalbos moterims liniją. Savanoriai konsultantai išklausys ir padės kasdien bet kuriuo paros metu. Pagalba nemokama ir konfidenciali.
Psichologinė pagalba telefonu
Psichologinė pagalba internetu
Psichologinė pagalba elektroniniais laiškais
Nemokama psichologinė pagalba visą parą – Pagalbos moterims linija