„Kai užklumpa sunkumai ar nerimauju, aš kalbuosi su artimiausiais žmonėmis“, – pasakoja edukologė Austėja Landsbergienė, pabrėždama, kad netylėti turėtų ir smurtą patiriančios moterys. Keturių vaikų mama atskleidė, kaip derėtų bendrauti tiek su vaikais, tiek su vyru, kad šeimoje tvyrotų darna.
Įsivaizduokite, kad prieš jus – smurtą kenčianti vieniša moteris. Ką jai pasakytumėte?
Pasakyčiau, kad tai nėra jos kaltė. Ir, kad ji gali ir turi teisę į gyvenimą be smurto.
Kaip elgiatės, kai būna liūdna, kai jaučiatės vieniša? Kiek padeda pasikalbėjimas?
Žmogui visada padeda pokalbis ir visai nesvarbu nei kiek tam žmogui metų, nei kokia jo lytis, nei kokia jo socioekonominė padėtis. Žmogus yra sociali būtybė ir mums reikia vieniems kitų bei vienas kito palaikymo sunkią akimirką. Kai užklumpa sunkumai ar nerimauju, aš kalbuosi su artimiausiais žmonėmis. Jie padeda man pažvelgti į situaciją galbūt kitu kampu ir pokalbio metu randu sprendimus, apie kuriuos anksčiau nebuvau pagalvojusi.
Spalį su vyru minėjote 18-ąsias santuokos metines. Kas padeda išspręsti iškilusius sunkumus?
Mano giliu įsitikinimu, santykiai turi būti grįsti pagarba. Kai gerbi kitą žmogų, įsiklausai į tai, ką jis sako, gebi įsijausti į tai, ką jis jaučia, ir sudėtingesnėse situacijose sieki kompromiso. Kartais žmonės į santykius žiūri labai kategoriškai – arba viskas turi būti puiku, arba pasaulio pabaiga. Tačiau sėkmingų santykių formulė nėra juoda arba balta.
Kaip svarbu savo sūnui įdiegti, kokie jo veiksmai moters atžvilgiu yra neleidžiami? Kokio amžiaus jam sulaukus geriausia apie tai kalbėti?
Ir su sūnumi, ir su dukra apie žmonių santykius reikia kalbėti ir juos mokyti nuo pirmųjų gyvenimo akimirkų. Jūs turbūt klausite, kaip? Visų pirma mes mokome savo pavyzdžiu. Vaikas mokosi ne iš to, ką girdi mus kalbant, o iš to, ką mato mus darant. Jeigu vaikas nuo pirmųjų gyvenimo dienų mato abipusę pagarbą, mato konstruktyvų problemų sprendimą, mato siekį kurti šiltus santykius, tai ir jam visa tai bus natūralu. Tuo tarpu, jeigu vaikui tenka gyventi aplinkoje, kur jis mato fizinį arba emocinį smurtą, reikės nemažai specialistų pagalbos ir gerųjų pavyzdžių pamatymo, kad pasikeistų jo nuostatos ir susiformuotų naujas konstruktyvus pasaulėvaizdis.
Kaip manote, kokia yra visuomenės reakcija į smurtą patiriančią moterį?
Tikiu ir viliuosi, kad vieną dieną ir moterys, ir vyrai, kurie patiria smurtą savo artimiausioje aplinkoje, gebės ir gaus pagalbą išsiveržti iš smurtinės aplinkos bei valstybė skirs pakankamą dėmesį, kad ir paties smurto būtų kuo mažiau.
Kaip geriausia būtų kalbėti smurto tema?
Visų pirma apskritai reikia apie tai kalbėti. Kol mes problemą neigiame, ji negali būti pradėta spręsti. Problemos sprendimas visada prasideda nuo jos į(si)vardinimo. Į(si)vardinę problemą, galėsime įsivardinti ir tikslus, kurių norėsime pasiekti, o tada jau bus galima kalbėti ir apie priemones.