X

Patyčios – žeminančio elgesio šerdis

Patyčios – tai vienas iš skaudžiausių sunkumų, su kuriuo vaikai bei paaugliai anksčiau ar vėliau susiduria savo artimoje aplinkoje: mokykloje, šeimoje ar bendraamžių grupėse. Tai žeidžiantis elgesys, pasireiškiantis žeminančiais, skaudinančiais bei ilgalaikius padarinius psichinei sveikatai paliekančiais būdais. Pavyzdžiui: ignoravimu, gąsdinimu, apkalbomis, erzinimu, fiziniais veiksmais – mušimu, stumdymu, spardymu…

Bet kuria forma pasireiškiančios patyčios gali įvykti nepaisant nei laiko, nei vietos ar aplinkybių – tiek klasėje, mokykloje, tiek šeimos, draugų rate, net gatvėje, kieme ar tiesiog važiuojant autobusu.

Toks skaudinantis elgesys vaikų ir paauglių tarpe dažnu atveju būna akivaizdus, neslepiamas, tačiau tuo pačiu neretai ignoruojamas ar laikomas nieko blogo nedarančiu pajuokavimu. Bet iš tiesų besikartojantis žeminantis elgesys turi labai didelės įtakos vaikų bei paauglių psichinei savijautai, jų bendravimui, asmenybės augimui, gebėjimui spręsti sunkumus, pasitikėjimui savimi.

 

Patyčios stipriai veikia emocinę būseną

Taip jau nutinka, kad vaikų ir paauglių tarpe patyčios kartais būna neišvengiamos. Svarbu suvokti, jog tai – neleistinas, niekaip nepateisinamas elgesys, kuris dažnai vaiką priverčia jaustis išgąsdintu, pažemintu, blogu, nusikaltusiu, nelaimingu. Tokia vidinė būsena stipriai veikia asmenybę. Dažnu atveju vaikai bei paaugliai, patiriantys patyčias, tampa užsisklendę savyje, nebenori bendrauti, nes jaučiasi atstumti. Gali aplankyti mintys, keliančios liūdesį, baimę, nebepaliekančios motyvacijos mokytis, užsiimti mėgiama laisvalaikio veikla ar atimančios norą bendrauti.

Skaudžiausia, jog nuolat patiriamos, nestabdomos patyčios palieka ilgalaikius bei sunkiai įveikiamus padarinius ir ateityje. Vaikai, susidūrę su patyčiomis bei negalintys jų įveikti, auga baimėje, nerime, neviltyje. Ateityje tai gali turėti įtakos psichiniams sutrikimams (depresijai, panikos atakoms) bei paskatinti mintis apie savižudybę.

Tad labai svarbu neleisti patyčioms augti, kovoti su jomis dabar ir čia, nelaukiant, nes neretai vaikai patys vieni jau nebegali sustabdyti to, kas vyksta. Todėl svarbu apie tai kalbėti ir žinoti, ką tokiu atveju daryti. Patyčių rate įsisukę vaikai ir paaugliai patiria baimę, tad visų pirma svarbu pastebėti, išgirsti, atpažinti ženklus – pasikeitusį elgesį ar savijautą bei neleisti vaikui kovoti su tuo vienam.

 

Kaip padėti vaikui, patiriančiam patyčias

Stipriausias ir pirmasis žingsnis – pokalbis, kurį žengti nelengva, tam reikia drąsos ir stiprybės. Vien atviras pasikalbėjimas apie tai, kas vyksta, jau yra pirminė pagalba patyčias patiriančiam vaikui. Labai svarbu tokioje situacijoje nelikti vienam, atsiremti į šalia esančius žmones – mokytojus, tėvus, draugus. Svarbu yra pasitikėti ir atsiverti, nes kartu patyčios, pasireiškiančios bet kokia forma, įveikiamos kur kas lengviau.

Emocinės paramos linija – tai vienas iš pagalbos būdų patyčių kontekste, kada pokalbis gali atverti galimybę keisti, ieškoti sprendimo, įkvėpti nebijoti, suteikti stiprybės sustabdyti neleistiną elgesį. Pokalbis leidžia pasukti keliu, kuriuo vienam eiti iki tol galbūt atrodė pernelyg sudėtinga ar baisu. Palaikymas, buvimas šalia, galimybė nebesijausti vieniša, o saugia, suprasta, reikalinga – būtent tai yra pirmasis žingsnis, vedantis patyčių problemos sprendimo link.

Susiduri su patyčiomis arba pastebi jas savo artimoje aplinkoje? Jautiesi vieniša, išgyveni baimę, nerimą, liūdesį ar nežinai, kaip kovoti su tuo, kas dabar vyksta? Nelik viena, kartu viskas įveikiama kur kas paprasčiau. Paskambink:
• telefonu 880066366 (kasdien, 24/7)
• parašiusi el. laišką http:/www.pagalbosmoterimslinija.lt/laiskas-pagalbos…/ (kasdien, 24/7) arba
• pradėjusi pokalbį internetu www.pagalbosmoterimslinija.lt (kasdien, 17:00-22:00)

 

Straipsnis parengtas pagal www.bepatyciu.lt skelbiamą informaciją
 

Pagalbos moterims linijos savanorė
Samanta Kuraitė

 

Nemokama psichologinė pagalba visą parą – Pagalbos moterims linija

 

Naujausi įrašai

Savižudybė ir savižala. Prevencija

Savižudybė ir savižala. Prevencija

Savižudybė itin jautri ir sunki tema, apie kurią dar ir dabar dažnai nedrįstame kalbėti garsiai. Rugsėjo mėnesį visame pasaulyje minima savižudybių prevencijos diena, skirta dėmesiui į šią skaudžią...

Depresija: kaip padėti sau ir artimiesiems?

Depresija: kaip padėti sau ir artimiesiems?

Kas yra depresija? Depresija yra psichikos sutrikimas arba būsena, kuri pasižymi nuolatiniu liūdesiu ir/arba prasta nuotaika, dirglumu, interesų, energijos ir motyvacijos sumažėjimu, trukdančiu...

Jeigu patiri smurtą, gali kreiptis į specializuotos pagalbos centrus, kurie teikia kompleksinę pagalbą.

Jei situacija kelia pavojų gyvybei ar sveikatai, skambink 112.