X

Alkoholizmas ir jo gydymas: geriančiojo bei jo artimųjų kova

Alkoholizmas – klastinga priklausomybė, paveikianti ne vien geriantį žmogų, bet ir jo artimuosius. Alkoholizmo gydymas veiksmingas, kai geriantysis pats suvokia savo problemą.

Gyvenimas su alkoholiku, tai nesibaigiantys pažadai ir konfliktai, nuotaikų kaitos, tuščios kaltų paieškos, nuolatiniai svyravimai tarp pykčio ir užuojautos. Veltui kenčiama ir tikimasi, kad alkoholikas vieną dieną staiga pasikeis, jog „šį kartą bus kitaip“, taip nutinka tik itin išskirtiniais atvejais.

 

Kas yra alkoholizmas?

Medicinoje alkoholizmas yra laikomas lėtiniu susirgimu, kuris gali progresuoti ir susideda iš trijų etapų ciklo: nenumaldomo galvojimo apie alkoholį, svaiginimosi ir neigiamų abstinencinių reiškinių, kaskart sunkinančių vartotojo emocinę būseną.

 

Kodavimas nuo alkoholio.

Nėra stebuklingo būdo galinčio iškart, be didelių pastangų išgydyti nuo priklausomybės. Viešojoje erdvėje vis dar dažnai minimas „kodavimas nuo alkoholio“ arba hipnotinė įtaiga, tačiau medikų bendruomenė šio metodo nepripažįsta. Prieš kelis metus Lietuvoje jis buvo išbrauktas iš mokamų paslaugų sąrašo ir uždraustas, siekiant, jog priklausomybių gydymui būtų taikomi tik mokslu pagrįsti metodai.

Norint įveikti priklausomybę, reikia laiko ir kantrybės. Šiais laikais yra įvairių vaistų, kuriuos gali paskirti gydytojas – silpninančių potraukį alkoholiui, mažinančių abstinencijos simptomus, gerinančių psichologinę ir fizinę būseną. Vis dėlto, tai laikina išeitis ir norint sugrįžti į normalias gyvenimo vėžes bei išvengti atkryčio, taikomi įvairūs psichologiniai ir/arba pagalbiniai medicininiai gydymo metodai.

 

Motyvacinė terapija.

Kaip žinia, prieš pradedant bet kokios priklausomybės gydymą, svarbiausia yra sergančiojo motyvacija, problemos pripažinimas ir pasiryžimas. Motyvacinė terapija trunka 14 dienų ir susideda iš įvairių psichokorekcinių, psichoedukacinių, socialinių įgūdžių mokymo ir informacinių užsiėmimų. Išmokstant pažinti savo jausmus ir kontroliuoti veiksmus, stiprėja valia, mažėja atkryčio galimybė.

 

„Minesotos“ programa.

Terapija gali būti teikiama stacionare (keturias savaites) arba ambulatoriškai (tris mėnesius), priklausomai nuo paciento būklės. Pagal programą, pacientas lanko įvairius grupinius užsiėmimus, individualiai bendradarbiauja su gydytoju, psichologu, socialiniu darbuotoju, ergoterapeutu. Gydymo metu, esant poreikiui, specialistas gali išrašyti reikiamų medikamentų, o artimieji yra kviečiami dalyvauti psichologų konsultacijose.

 

Alkoholizmo gydymas lazeriu.

Tai modernus, neretam sukeliantis nuostabą, tačiau pasaulio mokslininkų jau pripažintas pagalbinis gydymo metodas. Aurikuliarinės akupunktūros (AA) terapija yra neskausminga procedūra, po kurios, teigiama, padidėja gerųjų cheminių medžiagų koncentracija centrinėje nervų sistemoje ir plazmoje, kas palengvina abstinencijos periodą, mažina dirglumą, stresą, skausmo pojūtį ir taip padeda įveikti priklausomybę.

 

Jei jūsų artimas yra įstrigęs alkoholizmo gniaužtuose, neapleiskite savęs, ieškokite pagalbos ir sau. Kad ir kaip būtų sunku, stenkitės nenusileisti ir nesuteikite paramos, kuri tik skatintų klimpimą į liūną. Tai alkoholio pirkimas, pinigų skolinimas. Alkoholikas – suaugęs žmogus, lygiai taip pat kaip kiekvienas iš mūsų atsakingas už savo gyvenimą.

Nepamirškite, jog būtent priklausomas asmuo turi žengti pirmą žingsnį ir suvokti savo problemą. Sutikus gydytis, palaikykite, supažindinkite su gydymo būdais ir padėkite ieškoti naudingos informacijos.

 

Daugiau apie pagalbą sergant priklausomybės ligomis rasite:
Priklausomybės ligų centrai Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje
Anoniminių alkoholikų grupės visoje Lietuvoje

 

Nemokama psichologinė pagalba visą parą – Pagalbos moterims linija

 

Taip pat skaitykite: Vyras – alkoholikas. Kaip gyventi su alkoholiku?

 

Naujausi įrašai

Jau 20 metų girdime moteris

Jau 20 metų girdime moteris

„Pagalbos moterims linija“ švenčia jubiliejų - jau 20 metų girdime moteris Vasario 15 d., ketvirtadienį, 09:30 val. Seimo Spaudos konferencijų salėje “Pagalbos moterims linija” organizavo spaudos...

Jeigu patiri smurtą, gali kreiptis į specializuotos pagalbos centrus, kurie teikia kompleksinę pagalbą.

Jei situacija kelia pavojų gyvybei ar sveikatai, skambink 112.