X

Mirties baimė

Mirties baimė – tai natūralus žmogiškas jausmas, aplankantis mąstant apie būties formos pasikeitimą, po mirties laukiančią nežinią, tuštumą. Mirties baimė gali užklupti, kai žmogus nėra patenkintas gyvenimo pasirinkimais, yra susipykęs su savo vidumi ar aplinka. Rodos, nebėra laiko viską pakeisti, sudėlioti gyvenimą iš naujo. Suvokus, jog mirtis anksčiau ar vėliau neišvengiamai ateis, nerimaujama – kas bus šalia? Ar neliksiu vienas? Baiminamasi netekti artimųjų, patiriamas bejėgiškumo kovoje prieš mirtį jausmas.

 

Iš kur kyla mirties baimė?

Iš esmės, beveik kiekviena paplitusi fobija yra susijusi su mirtimi: bijome skristi lėktuvu, nes šis gali sudužti; bijome aukščio, nes galime nukristi; baiminamės gyvačių, nes šios gali būti nuodingos. Apie baigtinumą primena įvairūs svarbūs pokyčiai, kaip artimojo mirtis, ligos diagnozė, išėjimas į pensiją, vaikai paliekantys namus. Reikėtų pripažinti, jog mirties baimė – tai realybės, neišvengiamumo neigimas.

Mirties idėja nesutampa su visuomenėje vyraujančiu jaunystės kultu, nenutrūkstamos valdžios, galios, begalinių turtų siekiu. Todėl nebūties tema, ypač vakarų kultūroje, dažnai tampa tabu. Bėgimas nuo mirties ir su ja susijusių temų tik kursto baimę, o išsilaisvinti gali padėti mirties kaip natūralaus proceso įsisąmoninimas, priimant abi, tiek šviesią, tiek tamsią pabaigos puses.

 

Kaip padėti gedinčiam žmogui?

Mirtis gali šokiruoti, kai su ja susiduriame iš arti – netenkame artimo žmogaus. Tada persipina įvairiausi jausmai susimaišę su sielvartu. Negalint susitaikyti su mirtimi kaip pabaiga, imama ieškoti kaltų, tarsi kažką būtų įmanoma pakeisti. Gedinčiajam yra svarbu išsikalbėti, išlieti emocijas. Kartais, žmogus gali būti perdėtai emocionalus, lieti pyktį, neįprastai elgtis, tai reikėtų suprasti, atleisti, duoti laiko. Vis dėlto užsitęsęs gedėjimas gali tapti liga, pasireiškiančia energijos trūkumu, negalėjimu užmegzti santykių su naujais žmonėmis, nemiga ir kitais psichologiniais bei fiziniais negalavimais. Reikėtų padėti gedinčiam priimti realybę, susitaikyti, jog išėjusio žmogaus nebėra, gražiai jį palydėti, nes tik taip galime judėti pirmyn.

 

Kaip tvarkytis su mirties baime?

Mirties baimė dažnai atspindi, ar žmogus gyvena pilnavertį žemiškąjį gyvenimą, todėl vertėtų susikoncentruoti ties dabarties gerinimu, sąmoningu buvimu čia ir dabar, prasmės ieškojimu kasdieniuose džiaugsmuose. Nuolat neapleidžianti, liguista mirties baimė yra sudėtinga problema, kurią sudaro įvairūs kiti individualūs nerimavimai, tad nėra universalaus recepto, padėsiančio galutinai įveikti tokį sutrikimą. Tokiu atveju, vertėtų kreiptis į psichoterapijos specialistus, padėsiančius atrasti problemų šaltinį.

 

Nemokama psichologinė pagalba visą parą – Pagalbos moterims linija

 

Naujausi įrašai

Kaip įveikti viešojo kalbėjimo baimę?

Kaip įveikti viešojo kalbėjimo baimę?

Tiems, kam yra tekę kalbėti viešai, žino, kad dažnai viešojo kalbėjimo baimė ar nerimas prasideda gerokai anksčiau prieš svarbų susitikimą ar renginį. Tikriausiai dauguma yra susidūrę su jauduliu...

Narcisizmas – didžiulis susirūpinimas savimi

Narcisizmas – didžiulis susirūpinimas savimi

Narcisizmas arba narcisistinis asmenybės sutrikimas yra psichinės sveikatos būklė, kai žmogus nepagrįstai jaučia, kad yra geresnis už kitus. Iš esmės, nemaža dalis žmonių turi narcisistinių bruožų,...

Jeigu patiri smurtą, gali kreiptis į specializuotos pagalbos centrus, kurie teikia kompleksinę pagalbą.

Jei situacija kelia pavojų gyvybei ar sveikatai, skambink 112.