X

5 patarimai, kaip išsivaduoti iš žemos savivertės

„Kiekvienas iš mūsų esame unikalūs, nes mūsų patirtis – nepakartojama.”
Barbara Hansen Lemme, “Suaugusiojo raida”

 

Žema savivertė

Neretai, mes patys tampame griežčiausiais savo kritikais, kurių netenkina nei vaizdas veidrodyje, nei sukauptas žinių bagažas, nei nueiti karjeros keliai. Tai vis tas pražūtingas tobulumo troškimas…

„Man nepavyks“, „Aš to nevertas“, „Aš negražus“, „Aš nepakankamai protingas“, „Ką pagalvos kiti“ – tai tik keletas frazių, persekiojančių savimi nepasitikintį žmogų.

Žema savivertė ir nuolatinės abejonės trukdo mums pilnai atskleisti visą savo potencialą, priimti sprendimus, išlaikyti sėkmingus santykius su kitais.

Kaip nusimesti nepasitikėjimo pančius, išnaudoti gyvenimo galimybes ir išsivaduoti iš žemos savivertės?

 

1. Būkite sąmoningi.

Suvokimas, jog dažna savikritika mums kenkia, jau yra pirmas žingsnis aukštesnės savivertės link. Mokykitės atskirti, jog neigiamos emocijos jūsų galvoje, tai tik mintys, paveiktos nepilnavertiškumo, o ne pagrįsti faktai.

 

2. Nelyginkite savęs su kitais.

Susikaupkite ties savo tikslais ir svajonėmis, įvertinkite savo talentus ir gebėjimus. Nesistenkite patenkinti svetimų lūkesčių. Pilnatvę pajusite tik tada, kai sieksite būtent to, ko trokšta jūsų, o ne draugo ar kaimynės, širdis. Be to, nepamirškite, jog stebėdami kitus, matome tik dalį jų kasdienybės, o ir ši dažnai būna pagražinta.

 

3. Nesiekite tobulumo.

Susitaikykite, jog tobulumas nėra realus tikslas. Neverta gaišti laiko vaikantis neįgyvendinamų siekių. Verčiau – stenkitės tapti geresne savęs versija. Išdrįskite bandyti ir rizikuoti. Kaip rašė Romain Rolland: „Veikdami kartais suklystam. Nedarydami nieko – klystam visada“.

 

4. Pasidžiaukite mažomis pergalėmis.

Galvokite ne vien apie rezultatą, bet ir apie kelią, kurį įveikėte. Jei jums teko skaityti viešą pranešimą ir ne viskas pavyko pagal planą, tai jokiu būdu nėra nesėkmė. Jūs turite kuo didžiuotis – sutikote dalyvauti, ieškojote informacijos, pasiruošėte kalbą, išdrįsote kalbėti prieš būrį nepažįstamųjų ir gavote naudingą pamoką. Žema savivertė hiperbolizuoja nesėkmes, o mažos pergalės – stiprina tikėjimą savimi.

 

5. Pakeiskite požiūrį į kritiką.

Žema savivertė gali atsirasti ne vien dėl kritiško vidinio balso, bet ir dėl aplinkinių komentarų. Meskite šalin mintis, jog pasaulis yra prieš jus, o kritikos tikslas – jums pakenkti. Pastabas priimkite kaip patarimus ir pamokas, o ne nuosprendį. Jei kažkam nepatiko jūsų sijonas, tai nereiškia, jog jūsų blogas skonis, ar tuo labiau, prasta išvaizda. Įvertinkite, kiek išsakoma kritika yra iš tiesų asmeniška, dėl kurios galbūt verta keistis, o kiek – tiesiog nereikšmingi pastebėjimai.

 

Jei tau sunku, jei kenti dėl žemos savivertės, pasikalbėkime:

Nemokama psichologinė pagalba visą parą – Pagalbos moterims linija

 

Taip pat skaitykite: Menkavertiškumo jausmas: Kaip pakelti savivertę?

 

Naujausi įrašai

Savižudybė ir savižala. Prevencija

Savižudybė ir savižala. Prevencija

Savižudybė itin jautri ir sunki tema, apie kurią dar ir dabar dažnai nedrįstame kalbėti garsiai. Rugsėjo mėnesį visame pasaulyje minima savižudybių prevencijos diena, skirta dėmesiui į šią skaudžią...

Depresija: kaip padėti sau ir artimiesiems?

Depresija: kaip padėti sau ir artimiesiems?

Kas yra depresija? Depresija yra psichikos sutrikimas arba būsena, kuri pasižymi nuolatiniu liūdesiu ir/arba prasta nuotaika, dirglumu, interesų, energijos ir motyvacijos sumažėjimu, trukdančiu...

Jeigu patiri smurtą, gali kreiptis į specializuotos pagalbos centrus, kurie teikia kompleksinę pagalbą.

Jei situacija kelia pavojų gyvybei ar sveikatai, skambink 112.