X

Plona riba tarp vartojimo, piktnaudžiavimo ir priklausomybės nuo vaistų

2024 m. birželio 29 d. Pagalbos moterims linijos savanorės turėjo galimybę išgirsti dvi labai įdomias lektoriaus daktaro Roberto Badaro paskaitas apie priklausomybes nuo vaistų: „Moterų priklausomybių specifika“ ir „Piktnaudžiavimas vaistais“. Dr. R. Badaras turi didelę patirtį, daugiau negu 30 metų dirba su pacientais, paveiktais įvairiausių cheminių medžiagų, dėsto klinikinę toksikologiją Vilniaus universitete ir dalyvauja mokslinėje veikloje. Lektorius dalijosi savo patirtimi ir išmintimi su mūsų savanorėmis.

 

Priklausomybė nuo vaistų – kaip neperžengti ribos?

 

R. Badaro teigimu, bandant rasti ribą tarp vartojimo, piktnaudžiavimo ir priklausomybės nuo vaistų, svarbu nepamiršti žymiosios Paracelso frazės: „Visos medžiagos yra nuodai, ir tik dozė skiria vaistą nuo nuodo.“

Vartojimas – tai tiek, kiek paskirta, nurodytu laiku ir tam, kam paskirta. Kas yra piktnaudžiavimas? Piktnaudžiavimas, kai vartojama daugiau, negu paskirta, kitu, negu nurodyta, laiku, kai vaistu dalijamasi su artimaisiais, nes štai vienam padėjo, gal ir kitam padės. Priklausomybė nuo vaistų – tai stiprus troškimas vartoti psichoaktyviąsias medžiagas ir sunkumai kontroliuojant vartojimą, nepaisant žalingų pasekmių, taip pat atsiradusi tolerancija ir abstinencijos būsena.

Vis didėjantį žmonių, vartojančių narkotikus, vaistus ar naujas sintetines medžiagas, skaičių lemia prieinamumas, pigumas, santykinis legalumas, objektyvios informacijos apie poveikį trūkumas ir pan. Lektoriaus nuomone, yra veiksnių, kurie gali sumažinti psichotropinių medžiagų suvartojimą. Tai mokesčių didinimas, prieinamumo mažinimas ir reklamos ribojimas.

 

Vyrų ir moterų priklausomybių specifika

 

Per paskaitas R. Badaras apžvelgė vyrų ir moterų, vartojančių alkoholį, nikotiną ir kitas psichotropines medžiagas, skirtumus ir priklausomybių gydymo specifiką.

Vyrų alkoholio koncentracija kraujyje yra mažesnė dėl didesnio vandens kiekio organizme. Moterų kepenys alkoholį šalina greičiau, nes jų kepenys reliatyviai didesnės, tačiau greičiau įsisavina ir alkoholį, nes mažiau jo suskyla per pirmąjį pasažą. Be to, moterims greičiau progresuoja su alkoholio vartojimu susijusios ligos, kaip antai kepenų susirgimai, kardiotoksiškumas, kardiomiopatija ir periferinė neuropatija.

Visame pasaulyje vyrai rūko dažniau negu moterys, skirtumas ryškiausiai matyti Japonijoje, Kinijoje, Graikijoje, Indonezijoje, Tunise. Lipofilinis nikotinas moterų organizme išlieka ilgiau, nors metabolizuojamas greičiau, todėl jos yra jautresnės nikotinui. Jo sukelto atlygio fenomenas moterims yra mažesnis, tačiau jos yra jautresnės nikotino potraukiui, todėl dažniau atkrinta. Pavyzdžiui, pakaitinė nikotino terapija gali būti veiksmingesnė vyrams.

Vartodamos kokainą, moterys turi didesnę kokaino sukelto mirtingumo riziką ir trumpesnį intervalą tarp kokaino vartojimo pradžios ir mirties, taip pat moterys dažniau negu vyrai patiria didybės kliedesius, taktilines ir uoslės haliucinacijas.

Problemų kyla ne tik dėl narkotikų, bet ir dėl nesaikingo vaistų vartojimo. Neretai žmonėms prireikia netgi toksikologų pagalbos. Pasak R. Badaro, Lietuvoje vartojama trigubai daugiau vaistų, negu Latvijoje ar Estijoje. Lietuviai daug drąsiau užsiima savigyda, tad žmogus labai lengvai tampa priklausomas. Visos bėdos prasideda, kai žmonės ima gydytis patys, vadovaudamiesi informacija, gauta iš nepatikimų šaltinių. Dr. R. Badaras pasisako už atsargų vartojimą, atidžiai klausantis medikų rekomendacijų.

Pavyzdžiui, JAV, nuo sintetinių opioidų, kurie yra legalūs medikamentiniai produktai, miršta penkis kartus daugiau žmonių negu nuo nelegalaus heroino. Paradoksalu, tačiau privalome pripažinti, kad heroinas šiandien yra netgi mažesnė problema už, pavyzdžiui, vikodiną, nuo kurio buvo priklausomas pagrindinis serialo „Daktaras Hausas“ veikėjas. Žvelgiant į skaičius sunku patikėti, kad nuo vaisto, kuris vadinamas legaliu, per metus miršta 40 000 žmonių. Todėl amerikiečių gydytojai garsiai kalba, kad didžiausia jų problema ne nelegalūs narkotikai, bet receptiniai sintetiniai opioidai.

 

Priklausomybė nuo migdomųjų ir raminamųjų vaistų

 

Kalbėdami apie priklausomybę nuo vaistų, ypač apie sunkias jos formas, daugiausia dėmesio turime skirti dviem grupėms: migdomiesiems ir raminamiesiems.

Pastebima, kad moterys dažniau piktnaudžiauja vartodamos vaistus, neretai receptinius vaistus (opioidus) vartoja kartu su raminamaisiais medikamentais.

Moterys dažniau negu vyrai susiduria su kliūtimis siekdamos priklausomybių gydymo ir yra mažiau linkusios jo siekti, tačiau dažniau kreipiasi į psichikos sveikatos ar pirminės sveikatos priežiūros įstaigas, o ne specializuotas įstaigas. Visa tai gali lemti ir prastesnius rezultatus.

Žvelgiant į ateitį, galima teigti, kad priklausomybė nuo vaistų tiek paplitimu, tiek rimtumu, tikrai nurungs kitas priklausomybes. Šiais laikais viena aktualiausių JAV problemų yra žmonių priklausomybė nuo vaistų. Pastebėta, kad JAV vykstantys procesai į Lietuvą atkeliauja po penkerių metų. Štai, pavyzdžiui, dabar Lietuvos ligoninių toksikologijos skyriuose trečdalis pacientų gydosi dėl neatsakingai vartojamų medikamentų poveikio.

Internete galima rasti tūkstančius skelbimų, kuriuose siūloma pirkti receptinius vaistus – migdomuosius, raminamuosius. Galbūt dar santykinai nedaug žmonių ieško tokių skelbimų, tačiau tai vyksta ir ši tendencija stiprėja.

Dėl priklausomybės nuo vaistų dera sunerimti tada, kai pradeda nebeužtekti tos vaistų dozės, kurią paskyrė gydytojas. Tai jau nesveiko santykio su vaistais išraiška ir priklausomybės simptomas. Deja, riba tarp legalių vaistų ir narkotinių medžiagų yra kur kas slidesnė ir trapesnė, negu daug kas mano.

 

Apibendrinimą paruošė
„Pagalbos moterims linija” savanorė
Edita Pacevičiūtė

 

Taip pat skaitykite:
Vyras – alkoholikas. Kaip gyventi su alkoholiku?
Alkoholizmas ir jo gydymas: geriančiojo bei jo artimųjų kova

 

Naujausi įrašai

Jeigu patiri smurtą, gali kreiptis į specializuotos pagalbos centrus, kurie teikia kompleksinę pagalbą.

Jei situacija kelia pavojų gyvybei ar sveikatai, skambink 112.