X

Netektis ir netekties skausmas

Artimojo netektis. Kaip išgyventi skausmą?

Skyrybos, užklupusi liga, artimojo netektis – tai bene vieni skaudžiausių žmogaus gyvenimo etapų. Ypač skaudžiai išgyvenama netektis. Nesvarbu, kas iškeliavo Anapilin – šeimos narys, draugas ar tik pažįstamas, – netekties skausmas vienodas. Natūralu, kad brangaus žmogus netektis gali stipriai paveikti ir emocinę būseną. Ne visi geba susitaikyti su netektimi, ne visi ir nori. Tačiau su netikėtai užklupusiu širdį veriančiu skausmu kiekvienas gali susidoroti. Tad kaip įveikti kamuojančią širdgėlą?

 

Leisk emocijoms išsilieti

Viena iš pirmųjų reakcijų – šokas. Nesvarbu, ar tai buvo tikėta artimojo mirtis ar ne – vidinis skausmas greit nepraeis, jei leisi savo neigiamoms mintims pasiglemžti ir Tave pačią. Normalu, kad kurį laiką gali jaustis lyg košmare, iš kurio tikėsiesi pabusti. Tačiau jokiu būdu nekaltink savęs, kad nepasakei ko nors svarbaus ar nepraleidai daugiau laiko, nei galėjai praleisti su prarastu artimuoju. Tu padarei viską, ką tuo metu galėjai padaryti, ir pasakei tai, ką tuo metu jautei norėjus pasakyti. Patyrus artimojo netektį, išleisk visas susikaupusias emocijas – verk, rėk, pyk, liūdėk, kumščiuok į pagalvę – tik jokiu būdu neužsisklęsk savyje. Visiškai normalu, kad emocijos, rodos, liejasi per kraštus. Jų nereikia vengti, bijoti ir gėdytis. Priimk jas ir leisk sau viską išgyventi.

 

Pripažinti ir dar kartą pripažinti

Po užklupusio emocijų škvalo svarbu nepasimesti realybėje. Artimojo mirtį pripažinti būtina ir reikalinga – tai labai svarbus netekties skausmo išgyvenimo etapas. Neigimas ir nenoras kalbėti apie netektį sąmoningumo nepridės. Nori ar nenori, vis tiek teks įsitraukti į laidotuvių planavimą, jų ritualą, o galiausiai – ir jose dalyvauti, todėl gal bent tai padės pripažinti realybę. Pripažinus netektį grįžta didesnė savikontrolė, visiška atsakomybė už savo jausmus. Kai susitaikai su mintimi, kad artimas žmogus mirė, pamažu grįžta jėgos. Žinoma, tai gali vėl nublokšti į juodą duobę, pilną skausmo ir ašarų, tačiau dabar jau taip stipriai nebeskaudės.

 

Laikas – vaistas nuo visų žaizdų

Vienintelis gedėjimo vaistas yra laikas. Ilgainiui išnyks visi kaltinimai sau, netekties skausmas irgi pamažu atlėgs. Širdgėla po truputį taps tik prisiminimais, kurių nebelydės upeliais tekančios ašaros, kol visa tai galiausiai pavirs tik dar vienu gyvenimo knygos potyrių puslapiu. Neskubėk gyventi įprastu ritmu tekančio gyvenimo. Jei tik leidžia galimybės – atostogauk, atitrūk nuo kasdien lydimų rūpesčių ar netgi atidėk planuojamus ateities sprendimus, nes jie gali sukelti papildomą nereikalingą stresą.

Būk sau pakanti ir rūpestinga. Pagalvok, kokių veiklų galėtum imtis, kad sustabdytum įkyrias mintis. Žinoma, labai svarbu nuolat bendrauti su draugais ir artimais žmonėmis, todėl neatsiribok nuo jų, atsiverk ir leisk būti išklausyta ir suprasta. Dauguma žmonių atgauna emocinę pusiausvyrą ir geba susitelkti į kasdienę veiklą, ypač jeigu jiems padeda šeimos nariai bei draugai.

Gali kreiptis ir į mus, Pagalbos moterims linijos savanores – mes mielai lauksime Tavo skambučio ar žinutės. Skambink telefonu 8 800 66366 arba rašyk el. paštu pagalba@moteriai.lt.

„Kai susiduri su netektim, veltui stengiesi atgauti tai, kas jau liko praeityje. Verčiau pasinaudoti didele atvira erdve ir užpildyti ją kuo nors nauju.” P. Coelho

 

Psichologinė pagalba telefonu
Psichologinė pagalba internetu
Psichologinė pagalba elektroniniais laiškais

 

Nemokama psichologinė pagalba visą parą – Pagalbos moterims linija

 

Taip pat skaitykite: Sielvartas netekties šešėlyje

 

Naujausi įrašai

Jeigu patiri smurtą, gali kreiptis į specializuotos pagalbos centrus, kurie teikia kompleksinę pagalbą.

Jei situacija kelia pavojų gyvybei ar sveikatai, skambink 112.